جشن ها و فستیوال های تایلند

تایلندی ها عاشق جشن هستند و در معابد تایلند هم جشن های زیادی برگزار می شود که بدیهی است از این جشن ها، تجربه های لذت بخشی دارند. با وجود این، تعداد انگشت شماری فستیوال وجود دارند که از بقیه مهمتر هستند. این فستیوال ها در سرتاسر کشور برگزار می شوند و شما با دیدن نمایش های فرهنگی، رقصیدن با گروه نوازنده بومی، نوشیدن چند شات لیکور با محلی ها شگفت زده خواهید شد و در اینجا فهرست این فستیوال ها را تهیه نمودیم تا به شما عجیب و غریب ترین، جالب ترین، احمقانه ترین، گردهمایی ها و فستیوال های تایلند را نشان دهیم.

جشن آب تایلند | Songkran Festival

همه‌ساله با شروع سال نو در تایلند (حدود اردیبهشت تا خرداد) یک فستیوال و جشن بسیار هیجان‌انگیز به نام جشن آبدر اکثر نقاط این کشور برگزار می‌شود. از آنجا که شروع سال نو تایلند با گرما همراه هست در گذشته مردم بومی تایلند این زمان را بهترین بهانه برای شادی و دورهمی و البته فرار از گرما می‌دانستند. امروز جشن آب در تایلند از چند روز قبل از سال نو شروع و تا بعد از سال نو ادامه می‌یابد. شاید جالب باشد که بدانید بسیاری از گردشگران این زمان را برای سفر خود انتخاب می‌کنند. جشنی که اگر قصد شرکت کردن در آن را دارید باید منتظر خیس شدن از طرف سایر شرکت کنندگان باشید. مردم تایلند اعتقاد دارند خیس شدن در این جشن باعث می شود تا پایان سال خبرهای بسیار خوش به فرد برسد.
از میان تمامی جشن‌های آب که در تایلند برگزار می‌شود؛ بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین جشن آب در چیانگ مای Chiang Mai برگزار می‌شود. در این مراسم مجسمه‌ها را از معابد شهر بیرون می‌آوردند و رژه برای مجسمه‌های بودا برگزار می‌کنند. علت انتخاب منطقه چیانگ مای علت برای برگزاری جشن آب در Chiang Mai بازگشت بسیاری از مردم محلی برای دیدار مجدد خانواده‌هایشان و همین‌طور نزدیک بودن ساحل آن یعنی Hua Hin به بانکوک تایلند است.

فستیوال ارواح تایلند | phi Ta Ta Khon

فستیوال ارواح تایلند، یک فستیوال سه روزه است که ترکیبی از آئین های سنتی، صنایع دستی محلی و دوستداران پارتی و سرگرمی می باشد. فستیوال ارواح، ترکیبی از باور های بودایی و جان گرایی(اعتقاد به جان داشتن اشیا) است و به خاطر ماسک های رنگارنگی که هزاران نفر از محلی ها روی صورت خود می گذارند، مشهور شده است و ماسک ها، صورت هایی رنگ پریده و کشیده اند که با رنگ های جلف، تزیین شده اند.
فستیوال ارواح تایلند در تعطیلات آخر هفته ی ششمین کامل شدن ماه طبق تقویم قمری، برگزار می شود و نمایش اصلی فستیوال، معمولا در روز جمعه، همراه با لباس پوشیدن به عنوان یک روح و در روز شنبه، همراه با مراسم مجلل و پخش موسیقی و در روزیکشنبه، با جشن های بودایی برگزار می شود.
مواقعی که فستیوال ارواح در شهر سایی در استان لویی برگزار می شود به سختی می توان وارد شهر شد. راحت ترین راه رفتن به فستیوال ارواح از مسیر اودون، طی یک سفر سه ساعته با اتوبوس یا از چی یانگ مایی طی یک سفر ۴ساعته است و از بانکوک، اتوبوس های ترمینال اتوبوس رانی شمال موچیت را حدود ۵ بار در روز به مقصد شهر برگزاری فستیوال ترک می کنند. از بانکوک تا دان سایی، هفت ساعته طی می شود و چون دان سایی، یک شهر کوچک است، هتل و مسافرخانه ها به سرعت پر می شود، پس خیلی زود برای رزو هتل یا مسافر خانه اقدام کنید.

جشن بالون آرزوها | Lantern Festivals

نام بالون آرزوها یا فانوس آسمانی (Sky Lantern)، فانوس کُنگ (Kongming Lantern) وفانوس چینی (Chinese Lantern) برای ما ایرانی‌ها بسیار متداول است. هرسال در شب آخرین چهارشنبه سال همین بالون‌ها غیر بومی مهمان مراسم ما ایرانی‌ها هستند. در تایلند بالون آرزوها خود یک جشن دینی- مذهبی تمام‌عیار است. در ماه نوامبر ( آذر ماه) در تایلند ” فستیوال بالون آرزوهای تایلند” برگزار می‌شود. تاریخچه فانوس‌ها را باید در چین جست‌وجو کرد. زمانی که صدر العظم آن به نام کنک مینگ در جنگ برای اطلاع‌رسانی از وسیله‌ای شبیه به فانوس‌های امروزی استفاده کرد. از آن به بعد این فانوس‌ها برای خبر دهی به مردم و یا در جنگ استفاده می‌شدند. بعدها با سیطره چین بر مناطق آسیای شرق به‌تدریج این فرهنگ در بین مردم بومی تایلند رایج شد. به‌طوری‌که راهبان بودا نیز از فانوس برای زنده نگه داشتن یاد مردگان استفاده می‌کردند.

فستیوال راکت | Boon Bang fai

در جوامع کشاورزی ایسان یعنی منطقه ای در شمال شرقی تایلند ، فستیوال راکت یک حادثه بسیار مهم در این کشور است که تمام روستاییان در آن، قبل از شروع فصل کاشت در اینجا حاضر می شوند.
جالب است شما بدانید که معنی به هوا فرستادن راکت این است که از خداوند بخواهند باران زیادی برایشان بفرستد تا به رشد خوب محصول برنج کشاورزان کمک کند.
راکت ها معمولا در اولین روز فستیوال قبل از به هوا فرستادن آماده می شوند و در طول یک هفته برگزاری فستیوال به هوا پرتاب شده و عده زیادی گرد هم جمع میشوند تا بهترین راکت را بسازند و اگر راکتی روشن نشود، سازنده آن را به عنوان مجازات درون گل و لای می اندازند که شاید برای شما کمی عجیب به نظر برسد اما حقیقت دارد.
فستیوال مهم راکت، در استان یاسوتون برگزار می گردد و البته نواحی زیادی هم در تایلند فستیوال های راکت کوچکتر خودشان را برگزار می کنند اما در فستیوال های راکت معمولا موسیقی زنده سنتی پخش شده و کشاورزان هم شراب برنج می نوشند.

گردهمایی فیل‌ها در سورین تایلند | Surin Elephant Round-Up

منطقه سورین در شمال شرق تایلند قرار دارد که مهارت مردم آن در تربیت و رام کردن فیل زبانزد خاص و عام هست. همه‌ساله در سومین و آخرین هفتۀ ماه نوامبر ( آبان و آذر) در منطقه سورین فستیوال فیل ها با هیجان‌انگیز خاصی برگزار می‌شود. ماهوت‌ها (فیل‌سواران و تعلیم‌دهندۀ آن‌ها) درگذشته برای اهداف مختلفی همچون حمل محصولات کشاورزی، ساخت معابد و بناها و جنگ مجبور به تعلیم فیل‌ها شدند به همین دلیل این حیوان بزرگ برای مردم منطقه از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است.
روز قبل از جشن اصلی فستیوال سورین یا گردهمایی فیل‌های تایلند به حدود ۳۰۰ فیل صبحانه داده می‌شود. در این روز در خیابان اصلی سورین فیل‌ها به همراه کاروانی عظیم با موسیقی مسافت زیادی را طی نموده و در آخر توسط میزهای بزرگی از میوه از این موجودات بزرگ پذیرایی می‌شود.
در روز اصلی جشن جمعیت فراوانی از گردشگران و مردم محلی برای تماشای بازی‌ فیل ها و فیل بانان دور هم جمع می شوند، در استادیوم سرینارونگ (Srinarong) گاهی استقبال از این مسابقات به حدی زیاد است که برگزارکنندگان ادامه مسابقه را به‌روز بعد موکول می‌کنند.

فستیوال شمع تایلند | Korat Candle Festival 

فستیوال شمع تایلند یکی از بزرگترین فستیوال های شهر ایسان می باشد که علاقه مندان بسیار زیادی نیز دارد و ترکیب جالبی از هنر ، فرهنگ و جشن است که به زیبایی در هم ادغام شده است . شما در فستیوال شمع نزدیک به ۱۰ مجسمه عظیم ساخته شده از موم را خواهید دید که هنر دست گروهی از هنرمندان بین المللی می باشد.
هنرمندان، هنر سنتی و مدرن را ترکیب کرده و مخلوقاتی انتزاعی را بوجود می آورند و این مجسمه های شمعی با همراهی رقصنده ها  و اجرای موسیقی سنتی در شهر حرکت کرده و ترکیبی جالب و تکرار نشدنی را برای شما عزیزان رقم خواهد زد.
در اصل ، فستیوال شمع یک جشن مذهبی محسوب شده که در تعطیلات مقدس بودایی برگزار می شد و در طی آن پیروان بودا پیشکش هایی را به راهبان بودایی اهدا می کنند.
در طول این فستیوال سراسر شهر حال و هوای جشن به خود خواهد گرفت و به خاطر داشته باشید که فروختن مشروبات الکلی در طول جشن های بودایی در تایلند ممنوع می باشد ، اما خوردن آن مانعی ندارد ولی فروشندگان محلی هم برای احترام به بودا از این قانون پیروی می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *